A5M2b Early Claude 1/48 Fine Molds
Mitsubishi Type 96 Kansen model 2-2 (A5M2b Claude early), 1/48 Fine Molds
Po 10-ti lete pauze jsem se konecne vratil k modelareni.
Timto predstavuji nejneoblibenejsi verzi nadherneho Clauda. Nejneoblibenejsi proto, ze piloti na konci 30-tych let 20. stoleti meli radi, kdyz citili proud vzduchu v otevrene kabine. Kdyz cisarske namornictvo v roce 1937 (Showa 97) prijalo do vyzbroje Mitsubishi Type 96 Kansen model 2-2 s uzavrenou kabinou, behem kratkeho obdobi se tato kabina stala tercem kritiky ohledne omezeneho vyhledu a to nejen behem souboju. Brzy si piloti u nekterych jednotek vynutili odmontovani odsuvne a zadni casti krytu kabiny. Celkem bylo vyrobeno 124 stroju s uzavrenou kabinou, posleze byla jeste vyrabena upravena verze pouze s celnim stitkem bez zadni casti.
Ja jsem si vybral jako svou predlohu Clauda z Hyakurihara Kokutai, ketry slouzil na letisti v prefekture Ibaragi jeste na prelomu let 1941/42. Tento stroj je zdokumentovan 2 fotkami, ze kterych je patrne nekolik zajimavosti. Motorovy kryt se i po tech nekolika letech stale leskne jako psi k***y a nema temer zadne odreniny, snad jen drobne kolem rychlosroubu na odnimatelnych krytech. Hinomaru a ocasni cast, nastrikane stejnou barvou, jsou take leskle. Zbytek stroje byl osetren hlinikovym antikorozvinim naterem, ktery casem ztracel na lesku a sednul. U tohoto stroje, a vubec u A5M2b early je sporne pouziti ochraneho antikorozivniho laku (ten byl aplikovan az od verze A5M2b late). Tak jako valna vetsina namornich stroju, ktere operovaly z pozemnich zakladen, ma i tento stroj odmontovan pristavaci hak. Jako jeden z mala zdokumentovanych stroju s kabinou nema podvesenou pridavnou nadrz. Specialitou techto A5M2b early byly pridavne nadrze o objemu 160 l, ktere byly kratsi nez standardne od modelu A5M2b late pouzivane 210 l nadrze.
Model je postaven OOB, tedy z krabicky bez doplnku a vetsich uprav. Vztlakove klapy jsem nalepil v zavrene poloze. Vyrobce sice model vysperkoval otevrenymi klapkami, nicmene jejich modelove ztvarneni je zavisle na technologii lisovani plastu a tudiz pro mne nemodelove. Jak jsem zminil vyse, model nema pridavnou nadrz. Jednak proto, ze dalsi Claudy budu stavet s nadrzemi, ale hlavnim duvodem je pouze 210 l nadrz ve stavebnici. Tu bych musel upravit a tudiz by to jiz nebyl OOB model. Kokpit sel dohromady jedna basen a licoval temer bez dopasovani. V podstate cely model licuje velmi presne, coz je domenou FM modelu. Motor v krytu mam stale jen nasucho nasazen.
Model je nastrikan matnou hlinikovou od Alcladu, zbytek barev je Vallejo, Lifecolor a me oblibene pruhledne Tamyia na pozicni svetla. Hinomaru, kody a markingy na vrtuly strikane pres masky (Velke Diky Pavle), z obtisku pouzity pouze popisky na kridlo a vyrobni stitky. Patina od MiGa + umelecke kridy.
Tak jako vetsina modelaru si rikam, ze nove veci si vyzkousim bokem. Ne vzdy se to povede, ze. Kabinu jsem si vymaskoval paskou a na vnitrek poli, ktery jsem byl liny polepit paskou jsem se rozhodl aplikovat maskol. Jeste v zime jsem narazil v umeleckych potrebach na bez cpavkovy maskol od Schmincke. Videl jsem aplikaci I jeho sloupnuti ve videu, tak co by e mohlo stat. Chyba lavky, choval se opacne na rozdil od modelarskych. Kdyz jsem nastrikal ramy a chtel ho sundat, choval se jako “jojo” a ne a ne jit dolu. Kdyz se mi nakonec povedlo jedno pole “sedrit”, zustal mi na nem mastny a samozrejme poskrabany flek. To se opakovalo i u zbylych skel jednoho dilu kabiny. Znechucene jsem zbyle 2 dily nechal asi 14 dni ladem. Po techto 2 tydnech maskol jakoby dozral a sel sloupnout. Skla kabiny jsem vylestil v ramci moznosti a ramy prestrikal znovu. C’est la vie, chybami se clovek uci.
Model jsem stavel pro radost, tak aby se libil mne a odpovídal mym představám relativne udržovaného hliníkového kabatu.
Photo & text credit © DEAD Design Models 2018